כאבי גב וצוואר

כאבי גב, צוואר ושכמות – גורמים וטיפול:

חלק גדול מהאוכלוסיה סובלים מכאבי גב וצוואר כרוניים, כאבים שנמשכים תקופה של יותר מ-3 חודשים. הכאבים עלולים להוות מטרד,
כאב קל אך מציק, שתמיד שם, או כאבים עזים עד כדי נטילת משככי כאבים ואף זריקות או קנאביס רפואי. 

הכאב עלול להיות מקומי או כאב מקרין: מהצוואר יקרין מעלה אל הראש או למטה אל הידיים. מהגב יקרין אל המותן או אל הרגליים.

לעתים קרובות, לא מצליחים למצוא את הגורם לכאב בצילום רנטגן, סי.טי או אמ.אר.איי.
בדרך כלל הסיבה לכך היא, שהגורם לכאב נמצא בשרירים או ברקמות החיבור ולא בשלד או במפרקים. במקרה זה, החולה מאוד מתוסכל היות ואינו יודע מה סיבת הכאב וקשה לו לראות פתרון באופק.

יש מקרים בהם אכן מוצאים את סיבת הכאב בבדיקות כגון, בלט דיסק או שחיקת סחוס, ומצליחים לעזור לחולה בצורה נקודתית על ידי כדורים וזריקות,
ללא פתרון אמיתי לטווח ארוך המטפל בשורש הבעיה. במקרים קיצוניים מציעים אף ניתוח שכרוך בשיקום ארוך, למרות שבמצבים רבים ניתן להמנע ממנו.

על שיטות הטיפול שלי:

קודם כל אשתף בסיפורי האישי, על איך הגעתי לטפל בכאב:

נא להכין את הממחטות :).

הגעתי לטפל בשיטת טריגר פוינטס לאחר 8 שנים שבהן סבלתי בצורה קשה מאוד מכאבי גב. לפי דברי הרופאים הסיבה היתה שני בלטים משמעותיים בגב התחתון והפתרון היחידי הוא ניתוח (הייתי אז רק בת 19!!!) ניסיתי להמנע מכל כמה שניתן ועשיתי פיזיותרפיה, עיסוי רפואי ושיאצו שלא הקלו עלי כלל. הרגשתי שזה נעים אבל לא באמת פותר את שורש הבעיה. כאשר הוצע לי לנסות טיפול בתרפיית טריגר פוינטס, הגעתי מיואשת וללא ציפיות גדולות.

במהלך הטיפול, שנמשך כ-3 חודשים, היו עליות וירידות ברמת הכאב ובהתאם לכך ברמת האמון שלי בשיטה. כבר בטיפול הראשון המטפל זיהה שהסיבה האמיתית לכאב בכלל נעוצה בשרירי הבטן ולא רק שניתוח במקרה שלי היה מיותר, הוא אף היה יכול להחמיר את המצב. לאחר 3 חודשים הכאב נעלם לחלוטין ולא חזר מאז, חמש שנים ללא כאב! אין ספק שהטיפול הציל אותי והחזיר לי את איכות החיים.

לאחר מכן למדתי את השיטה בעצמי וגם שיטה נוספת בשם שיטת דורן.
תרפיית טריגר פוינטס מיו-פאשיליות:
מיו = שריר, פאשיה =רקמת החיבור העוטפת את השריר.

כאשר שריר נפצע או נמצא בעומס יתר לאורך זמן הוא עלול לפתח מעין נקודות, מעין קשרים סבוכים בסיבים של השריר,
שמזכירים קשר בשיער. הנקודות הללו הן מאוד רגישות וכאובות כאשר לוחצים עליהן או מדקרים אותן.

השריר שבו יופיעו הנקודות לעתים קרובות יהיה תפוס ונוקשה. לעתים יש צורך לאתר את הנקודות הללו, מכיוון שהן יכולות להיות רדומות ולהקרין כאב לשריר אחר ולבלבל את המטופל ואת המטפל. כך לעתים קרובות יוצא, שמטופלים עם כאב בשכמות למשל, יתפלאו מכך שהטיפול שיביא להקלה משמעותית יהיה בכלל עיסוי נקודות בשרירי החזה, למרות שאף מעסה שאליו הלכו בעבר לא נגע שם. האתגר עבור המטפל בשיטה זו היא לא טכניקת הלחיצה עצמה, אלא עבודת הבלשות וההתחקות אחר הנקודות הנכונות, שהן למעשה שורש הבעיה.

סרטון הסבר:

 https://www.youtube.com/watch?v=sltGyJvbvWw&t=130s

נפטרים מכאב בגב ע”י שחרור נקודות בשרירי הבטן.

שיטת דורן:

לאחר מספר שנים שבהן טיפלתי בשיטת טריגר פוינטס נחשפתי לשיטה חדשה, שיטת דורן, ששמה את הדגש על איזון שלד כאשר שיטת טריגר פוינטס שמה דגש על שירירים ורקמות חיבור.

למעשה שתי השיטות יחדיו נותנות מענה הן לאבחון והן לטיפול של בעיות בשלד וברקמות הרכות (שרירים, רקמות חיבור)  בו זמנית. שכן, מערכת היחסים בין השלד לרקמות הרכות היא הדדית: בעיה בשלד עלולה לגרום למתח בשריר ולהיפך, שריר תפוס עלול לגרום לשינויים מבניים בשלד.

השיטה פותחה בשנות ה-70 בדרום גרמניה על ידי תרפיסט בשם דייטר דורן וכעת נחשבת לאחת מהשיטות הנהוגות ביותר בטיפול בכאבי גב ובעיות עמוד שדרה בגרמניה.

מטרת הטיפול היא ליישר את חוליות עמוד השדרה והאגן ללא מניפולציות וללא תופעות לוואי, וכך להביא ליציבה נכונה במהלך מנוחה ובהליכה. כאשר השלד מאוזן וסימטרי שרירים שהיו במתח מסיבה זו יהיו משוחררים ורפויים.

השיטה יעילה במקרים הבאים:

* עקמת בעמוד שדרה
* אורך רגליים לא שווה
* אגן מסובב או גבוה בצד אחד
* “צליפת שוט” כתוצאה מתאונת דרכים
* טינטון (צפצופים באוזניים)
* אישיאס


יישור עקמת (סקוליוזיס) תוך 5 שבועות.

מחקר שפורסם על ההשפעה של שיטת דורן בטיפול בטינטון:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15106291?dopt=AbstractPlus

 

השאירו פרטים ואחזור אליכם עוד היום